“Majčinstvo me promijenilo, ohrabrilo i motivisalo na ovaj poduhvat. To je jako zahtjevna uloga uz koju sam naučila da cijenim svoje slobodno vrijeme i uz koju sam shvatila koliko je važna organizacija. I pored toga, dan kratko traje, pa često pišem kada bi trebalo da spavam” – ispričala je Petra Radović, književnica, majka, supruga.
Majčinstvo i pisanje
Mnoge žene pišu s bebom u naručju. I oni su dokaz da mogu i jedno i drugo, da jedno ne isključuje drugo.
“ Mladim majkama bih poručila da budu strpljive. Majčinstvo je najteže u prvim mjesecima i u to vrijeme naprosto nije moguće pisati. Ja sam prošla taj stres i znam koliko je važno strpljenje i ohrabrivanje da najljepše tek dolazi. I onda stvarno dođe” – bila je iskrena Petra, od koje se tražilo da malo razgovara o majčinstvu i pisanju.
Beba ostavljena na pragu crkve – inspiracija za roman
Naša sugovornica po prvi put ovdje govori iskreno i otvoreno o pisanju knjige, a iznenadila nas je činjenica da je inspiracija za roman jedna šokantna vijest – iz medija.
“Inspiraciju za temu sam pronašla u istinitom događaju, o kojem su jedno vrijeme brujali srpski mediji. Riječ je o djetetu koje je majka odmah nakon rođenja ostavila na crkvenom pragu. To se dogodilo u vrijeme kad sam i sama postala majka i zaista me potreslo. Od toga sam odlučila da sagradim knjigu i cijeli život da opišem u njoj. Već u početku sam otkrila da su napuštena djeca izuzetno osjetljiva tema za mene i da sam mnogo prije nego što sam se ostvarila kao majka, pisala o tome – kaže otvoreno i dodaje da je – radeći u struci, napisala amandman na Obiteljski zakon koji se odnosi na olakšavanje postupka usvajanja napuštene djece.
Kakav je roman, koja vrsta i šta zapravo možemo očekivati pročitajte u nastavku.
“Rekla bih da je u pitanju drama sa psihološkim elementima koje takva tema nameće. Ovdje ću samo reći da sam za Instagram odlomke iz svoje knjige preuredila u priče da bi imale formu, a knjiga će biti jedna tema i jedna cjelina. Napisala sam oko 30000 riječi, ali stalno analiziram napisano i korigujem tekst, tako da imam još dosta posla – opisala je ova mlada književnica.
Petra je izgradila zaista lijepu zajednicu i svaki dan nailazi na divne autore s kojima piše o pisanju.
“U okruženju je jako teško naći ljude istih interesovanja i nije baš prijatno govoriti o nečemu što sagovornika ne zanima. Zbog toga sam srećna sto sam na Instagramu pronašla neke svoje srodne duše, da se tako izazim. Jako mi je drago što niko nikome nije konkurencija, svako ima svoj stil i mi smo tu samo da bi motivisali i podržavali jedni druge. Uz to, najbolje je dobiti negativnu kritiku od ljudi koji čitaju jer to mnogo znači za konačnu verziju knjige i određene korekcije” – dodaje ona.
Ne može bez savjeta i poruke za kraj budućim autoricama
Ako ste započeli pisati roman ili se samo želite upustiti u tu avanturu, onda vjerujemo da će vam, između ostalog, nešto značiti i poruka našeg sugovornika.
“Moja preporuka budućim piscima je da čitaju teške romane, realno opisane životne događaje i besmrtna svjetska djela. Važno je čitati i dok je knjiga u nastajanju jer se tako rađaju nove ideje i razvija se mašta. Pred njima je težak posao, ali i sjajna prilika da pokažu svoju umjetničku stranu. Još bih samo dodala da je izuzetno korisno više puta čitati odlomke iz omiljene knjige ili iz knjiga omiljenog pisca”, kaže Petra na kraju.
Vjerujemo da ste uživali čitati koliko i Nova Prica u pripremi pitanja, čitanju odgovora i na kraju u konceptualizaciji ovog našeg razgovora. Sljedeći će intervju s Petrom biti prije objavljivanja i promocije knjige, jer takve ljude svakako treba podržati.